Jak skladovat čaj honeybush
Podmanivá medová vůně, která má onu magickou moc vás myšlenkách přenést třeba až na hřebeny pohoří Kouga, odkud honeybush původně pochází, je jedním z jeho největších klenotů. Samozřejmě. Přítomnost antioxidantů, zklidňující účinek na lidský organismus, přítomnost vitamínu C nebo třeba vápníku a fluoru. To všechno jsou určitě důležité důvody, díky kterým se honeybush z Kapského města dostal nakonec třeba až na vaše zápraží. Ale každý zkušenější piják honeybushe vám zároveň s láskou potvrdí, že to co na jeho šálku má vůbec nejraději, je právě jeho nasládlá vůně a aroma. Pokud se proto chystáte na nějakou dobu předzásobit tímto lahodným přírodním nápojem, určitě nezapomeňte popřemýšlet nad tím, kde právě ten svůj honeybush uskladníte!

Jedna věc je samozřejmě jistá. Pokud si se skladováním honeybushe nebudete dělat těžkou hlavu, a v otevřeném sáčku jej pohodíte třeba do mezery mezi česnek a chilli papričky, zdravotní účinky nápoje tímto „šetrným“ řešením dotčeny v žádném případě nebudou. S udržením charakteristické medové vůně to však už tak veselé určitě nebude.
Volba té správně nádoby na honeybush proto určitě není jenom otázkou vašeho vkusu a stylu, kterým si zařizujete domácnost. Právě způsob skladování je totiž jednou z hlavních věcí, kterou si na naší cestě k posezení u voňavého šálku honeybushe musíme ohlídat.
Pokud se proto rozhodnete například pro pořízení některé ze speciálních dóz určených právě pro dlouhodobější skladování čaje, pak si můžete být více než jisti, že se vám tato drobná investice v budoucnu vyplatí. Není přirom až tak úplně důležité, jestli bude plechová nebo třeba původně určená k uschovávání kávy. Důležité je tady totiž spíše to, aby vaše nádoba bezpečně zabraňovala přístupu kyslíku k lístkům honeybushe. A to samé platí také pro paprsky světla nebo vlhkost.
Všechny tyto tři věci totiž patří k největším nepřátelům zachování plné vůně našeho honeybushe.

Samozřejmě není vždycky naprosto nezbytné dodržovat pravidlo zamezení přístupu světla. Pokud jste si tak například navykli zahajovat svůj den právě šálkem čerstvě připraveného honeybushe, určitě se nic nestane, pokud jeho malé množství určené pro pravidelnou spotřebu ponecháte ve vaší oblíbené skleněné dóze, kterou každý týden znova plníte. Během takto krátkého období honeybush o svoji vůni určitě nepřijde.
Zároveň je ale dobré myslet také na to, že plnou vůni si váš honeybush může za ideálních skladovacích podmínek udržet velice zhruba asi po dobu jednoho roku. Pak již její intenzita začíná klesat. Pokud proto budete doma mít větší zásobu právě třeba na celý rok, určitě je lepší nic neponechat náhodě. Nebo vlastně přesněji spíše přírodním zákonům.
Jako prověřené rady se proto v tomto směru bere zejména skladování honeybushe na suchém a temném místě, kde nebude hrozit přístup vlhkosti. Mimořádně důležité je pak zvolit takové místo, kde lístky honeybushe nebudou vystaveny jiným zdrojům intenzivnější vůně. Polička s kořenkami je proto vhodná asi tak, jako skříň plná mýdla. Honeybush totiž velice snadno absorbuje pachy z okolí, a proto v takovém případě můžete velice snadno skončit s konvicí sice zdravého a chutného nápoje, nad kterou nicméně charakteristické medové aroma budete hledat marně.