Vliv na krevní tlak

Už první kmeny obývající horské oblasti při pobřeží jižní Afriky znaly odvar z keře dnes známého pod jménem honeybush v prvé řadě jako prostředek zlepšení zdravotního stavu. Intenzivní medová vůně šířící se okolo zelených keřů se zářivě žlutými květy samozřejmě už sama o sobě naznačovala, že nápoj určitě může přinést také ryze estetické uspokojení. I přesto však byl tento tradiční nápoj po dlouhá staletí především důležitou součástí lidové medicíny. V prvé řadě se jeho prostřednictvím řešily nejrůznější infekce, ale třeba také nechutenství u dětí. Později však věda rovněž odhalila, že právě honeybush může být užitečný také při překonávání výsostně civilizačních zdravotních obtíží. A jednou z nich je právě vysoký krevní tlak.

Jednou z velkých výzev prvních evropských osadníků přicházejících do oblasti kolem Kapského mysu nebylo jenom samotné zkrocení zdejší divoké přírody. Ale v neposlední řadě také odhalení toho, které z oněch desítek exotických druhů květeny mohou pomoci člověku v jeho snaze o uchování pevného zdraví. Na konci osmnáctého století potom biologové poprvé nacházejí přesvědčivé důkazy o tom, že jednou z nejdůležitějších rostlin Jihu Černého kontinentu je v tomto ohledu nepochybně také honeybush.

Poznání jeho nevšedních zdravotních účinků, založené na zkušenostech dlouhých generací Křováků, brzy nahrazují exaktní vědecké studie přesně popisující mechanismy a látky, které stojí v pozadí mocného účinku nápoje připraveného z lístků honeybushe. Zjištění, že právě tento nápoj může pomoci také lidem, které trápí vysoký krevní tlak potom patřilo až k těm relativně nedávným.

Teprve v poslední třetině dvacátého století tak profesor Hawtorne zjišťuje, že většina důležitých látek obsažených v nálevu z honeybushe – jako jsou třeba izoflaviny, flaviny nebo různé druhy kyselin – zároveň v lidském organismu fungují coby mimořádně účinné antioxidanty silně potlačující nežádoucí působení volných radikálů.

Jsou to přitom právě tyto volné radikály, které výrazně přispívají k postupnému ucpávání našich tepen. Usnadňují totiž pozvolné usazování především cholesterolu, ale spolu s tím také mnoha dalších nežádoucích látek. Výsledkem je pak dříve nebo později rozvoj arterosklerózy.

Čili zúžení a zneprůchodnění našeho cévního systému, což se v posledku navenek projevuje právě zvýšeným krevním tlakem. Ten tak sám o sobě upozorňuje na mnohem závažnější zdravotní problémy, které se ukrývají pod povrchem našeho těla.

Pokud je právě toto váš případ, anebo vás jednoduše rodinné predispozice či mezery ve vašem životním stylu vedou k obavám o možný budoucí rozvoj zvýšeného krevního tlaku, může být honeybush elegantní cestou, jak se zbavit už existujících obtíží, anebo začít s jejich prevencí.

V honeybushi obsažené polyfenoly i xantony totiž mimo jiné snižují koncentraci krevních lipidů, a spolu s tím také částečně upravují srážlivost krve tak, že postupně dochází ke snížení rizika vysokého krevního tlaku, ale třeba také přímo možného infarktu.

Velkou a často zmiňovanou výhodou honeybushe je, že neobsahuje kofein. Pokud proto hodláte právě jeho prostřednictvím něco udělat s vaším vysokým tlakem, určitě nemusíte hlídat, kolik šálků tohoto voňavého nápoje za den vypijete. Z hlediska prevence je potom ideální, aby jich bylo alespoň pět.